Yoga Nedir ve Nasıl Yapılır?

Categories Güzellik Sırları, Sağlıklı YaşamPosted on

Son zamanlarda herkesin artık yapmaya başladığı yogayı bugün nurfeza okurlarıyla paylaşacağız. Bir çok yararı bulunan yoga nedir ve nasıl yapılır ve yararları nelerdir en ince ayrıntısına kadar bahsedeceğiz.

Şuan için en yararlı olarak bilinen bu yöntem doğru nefes almanızı sağlarken hemde ruhsal açıdan rahatlamanızı da sağlar.  

Yoga nedir?

Yoganın milattan öncesine uzanan uzun bir geçmişi vardır. Buluşu Hindistan’da gerçekleşen yoga Hindistan’da eski dilde bütünleşmek anlamına gelir. Bilinen en iyi meditasyon yöntemidir.

Yoganın yararları nelerdir?

Hepinizin aklındaki bir diğer soru ise yoganın yararları nelerdir. Sadece bir meditasyon olarak bilinen yoga hem vücudumuzu zinde tutarken hem de stresten uzak durmamızı sağlar.Hamile kadınlarda yoga ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Hamilelik döneminde yapılan yoganın doğum zamanında yararı bilinenden daha da fazladır. Hormonal etkiden dolayı hamilelikte kadınların stres oranı daha yüksektir. Yoga ile rahatlayarak bu stresi atlatmış olacaksınız.  Hemde yoga yaparken nefes alıp vermeyi yeniden öğrendiğimiz için bu yöntemde hamilelikte en çok işinize yarayan bir avantajı olacak. Yogaya başladıktan sonra daha önce nefes alıp vermeyi gerçekten bilmediginizi bile öğrenebilirsiniz. Çok fazla uzatmadan yoga nasıl yapılır kısaca anlatalım.

Yoga nasıl yapılır?

yoga hareketleri

Öncelikle yoga yapmaya başlamadan önce tüm gerekli malzemelerinizi ve ortamınızı oluşturmanız gerekir. Daha boş bir ortamda huzurlu ortamda başlamanızı öneririm. İlk kez başlayacak iseniz yoga eğitimi veren salonlarda öğrenmenizi öneririm. Evde yoga öğrenmek istiyor iseniz videoları takip ederken zihninizi hareketlere odaklanmanız zorlaşabilir. Bu yüzden önce hareketleri ezberlememiz gerekir. Daha sonra yok öyle uygun sakinleştirici bir müzik ile ve kokulu tütsüler yakarak bu güzel meditasyonu denemelisiniz.

yoga egzersizleri

Şimdi sizlere bilinen birkaç yoga hareketini açıklayalım. Aşağıda bahsettiğimiz hareketler temel yoga hareketlerinin başında gelenlerdir.

  1. Çocuk duruşu
  2. Kartal duruşu
  3. Hareketsiz kalma
  4. Öne eğilme
  5. Üçgen duruş
  6. Yapay duruş
  7. Tepe aşağı duruşu
  8. Köprü duruşu

Resimlerdeki gibi hareket şekillerinden yararlanarak yoga nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. Son olarak yoga nedir diye merak edenler için başladıktan sonra kazandıkları stressiz rahatlık ile bir daha bırakmayacaklarını hatırlatmak isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir