Yoroz  Kalesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Categories GeziPosted on

Yoroz  Kalesi Nerede? Nasıl Gidilir? Bir günlük haftalık tatilini değerlendirmek isteyenler için bugünkü yazımda sizlerle Yoroz Kalesini paylaşacağım. Gezmeyi çok sevdiğimden ama vakitte kısıtlı olduğundan araştırıp sanki küçük bir tatil kasabasına gitmişçesine insani mutlu eden Yoroz Kalesine gitmeyi karar verdim.

Yoroz Kalesine nasıl gidilir?

yoroz kalesi

Yoroz kalesi nerede der iseniz çok uzak değil beykoz ilçesinde eşsiz manzarası ile sizi beklemektedir. İstanbul anadolu yakasından eğer gitmek isterseniz Üsküdar’a gidip oradan Anadolu Kavağına giden motorlara binebilirsiniz. Otobüs yolculuğundan daha güzel olacağına eminim.  Ortalama 1 saate yakın tüm duraklarda dura dura sahil manzarası ile keyifli saatler geçirebilirsiniz. Yada  otobüs ile gitmek isterseniz Yoroz Kalesine giden tek otobüs 15A iett hattıdır. Bu otobüsler Üsküdar’dan kalkar ve Anadolu kavağı durağına kadar gider. Hatta şaşırmamanız için direk söyleyeyim en son durakta ineceksiniz. Avrupa Yakası’ndan gelenler içinde Üsküdar ya da Kadıköy gitmenizi öneririm oradan bineceğiniz 15F 15BK otobüsleri ile Yoros kalesine giden tek araba olan 15A’ya aktarma yapabilirsiniz. 15 a ile son durakta indikten sonra yol tariflerini takip ederek Yoros Kalesi’ne kısa bir yürüyüşten sonra ulaşabilirsiniz. Bu kısa yürüyüşümüzü biraz daha eğlenceli hale getirebilmek için yol kenarlarındaki böğürtlenlerden tadabilirsiniz. Hatta çok dikkat edersiniz kırmızı tatlı eriklerden yiyebilirsiniz. Askeriyeye ait tel kaplı alanlarda birçok böğürtlene rast gelebilir ve almak isteyebilirsiniz, eğer sizinde elleriniz benim gibi küçük ise onların da tadına bakabilirsiniz.

yoroz cafe kahvaltı

Yalnız kalesine gitmeye karar verdiğinde ise Sabah saatlerinde seçip orada kahvaltı yapmayı deneyebilirsiniz. Kaleye doğru yokuş yukarı yoldan çıkarken bir çok kafe ve çay bahçesine denk gelebilirsiniz. Bunların arasında en çok adı duyulan ve kaleye içerisinden giriş bulunan tek kafe Yoros Cafe’ye kahvaltı yapmaya gidebilirsiniz.

Gerçekten hizmet anlayışı olarak hep güler yüzlü personellere  sahip olan kafede serpme kahvaltı edebilirsiniz. 35 TL uygun görünen serpme kahvaltı bilginiz olsun sizin ve bizim bildiğimiz gibi iki kişilik servis değil tek kişi başı ücrettir. Aman söyleyelim sonra sizde bizim gibi hesaba şok olmayın. ?

Hesabı bir kenara bırakırsak gerçekten manzarası ve lezzeti ile çok güzel vakitler geçirebilirsiniz. Yeşilin mavinin ve çayın eşsiz büyüsüne katılabilirsiniz.

yoroz kalesi yolu

Daha sonradan içerden merdivenleri olan alandan kaleyi ziyarete gidebilirsiniz. İçerisine giriş olmayan kalenin çevresinde dolaşabilir. Tarih esintilerini hissedebilirsiniz.

Yoroz Kalesinin tarihi nedir?

Yoros kalesi hem Anadolukavağı Kalesi hemde Ceneviz Kalesi olarak da bilinmektedir. Karadeniz girişini gören ve karşıda Rumeli kavağını gören kale boğazı kontrol etmek için yapılmıştır. Üzerindeki bazı işaretler olan yapının Romalılara ait olduğunu bildirmektedir. En sonda Osmanlı devleti tarafından alınmıştır. Osmanlı kaleyi tamir ettikten sonra içerisine mescit hamam ve hatta 25 hanelik bir Türk mahallesi yaptırmıştır. Bilenen tarihi bu şekildedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir