Lezzetinden Parmak Yediren Yufkadan Baklava Tarifi

Categories Yemek TarifleriPosted on

Kolay yoldan lezzetli bir baklava yapabilmek her bayan için mutlu edici bir durumdur. Bunun yanında yufka açmayı bilmeyenler için de artık baklava bir hayal olmayacak yufkadan baklama tarifi ile hem lezzetli hem de gerçeğe yakın bir baklava keşfedebileceksiniz. Çocuklarınız ve misafirleriniz bu lezzeti çok sevecek.

Malzemeler

  • 1 paket kadar hazır yufka
  • Bol bol ceviz
  • 1 paket kadar tereyağı

Şerbet için;

  • Çeyrek limon
  • 3 bardak şeker
  • 3 bardak su

Yapılışı

İlk olarak şerbet hazırlamak ile işe başlayabiliriz. Bunun için de 3 bardak şeker ile 3 bardak suyu ocakta kaynatalım ardından da kaynadıktan hemen sonra limon ile şerbetlenmemesi için takviye yapalım. Bu arada bir taraftan da tereyağını eritmeyi ihmal etmeyelim. Bu tereyağ yardımı ile ilk olarak borcamı yağlayalım. Hemen yufkaları ard arda yerleştirmeye başlayalım. Her 3 yufka arasına yağ sürmeyi unutmayalım. 15 kat boyunca aynı işlemi devam ettirelim.

Bu kata geldiğimizde ise iç harcın koyulma zamanı gelmiştir diyebiliriz. Küçük küçük parçalara ayrılmış olan cevizleri bu katımıza bolca dağıtalım. Ne kadar bol malzeme koyarsanız baklavanın o kadar lezzetli olacağını da bilmelisiniz. Malzemeyi yaydıktan sonra tekrardan yufkaları eklemek ile devam edelim. Yine her 3 yufka yerleştirdikten sonra yağlama işlemini yapalım. 15 kat daha bu şekilde yufka serdikten sonra da üzerini kapatalım. Yani toplamda 30 katlı bir baklavamız olmalıdır. Şekli verdikten sonra tereyağ ile ıslatalım ve fırını da 175 dereceye getirelim. Üzerlerini kızardığı zaman baklavanın olduğunu anlayabilirsiniz. Hemen sıcak sıcak fırından yeni çıkmış olan baklavanızın üzerine soğuk şerbeti de dökelim. Buradaki olay aslında işin püf noktasıdır. Mutlaka biri sıcak iken diğeri soğuk olmalıdır. Bu tarifte de mutlaka baklava hamurunun sıcak şerbetin soğuk olması gerekir.

Devamında ise istediğiniz şekilde üzerini süsleyerek baklavanıza son dokunuşları yapabilirsiniz. Bilindiği üzere bir yemeğin tadından önce görüntüsü yani sunumu da çok önemlidir. Bunun için antep fıstığı ile güzel bir süsleme yaparak final verebilirsiniz. Hem de kesiminizi kendinize uygun bir büyüklük ile yaptığınız zaman ağır misafirlerinizi bile bu tatlı ile ağırlayabilirsiniz. Bu şekilde yufkadan baklava tarifini uygularsanız, parmak yediren bir baklava yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir