Yüz nasıl temizlenmelidir?

Categories Cilt Bakımı, Güzellik Sırları, Sağlıklı YaşamPosted on

Yüz temizliği, cildinizin temizliği ve canlı bir görünüme sahip olması için oldukça önemlidir. Makyaj yapanlar için, yapmayanlar için yüz nasıl temizlenir, yüz temizliğinde hangi ürünler kullanılmalıdır, yüz temizlemede kullanılan tonikler neler yazımızda inceledik…

Yüz temizliğinin en esaslı ve en temel kuralı yüz yıkamaktır. Yüz yıkama zamanlaması kişinin yaşına ve yaşam ihtiyacına göre değişkenlik gösterir. Yetişkin bireyler için günde en az 2 kez yüz yıkanması gereklidir.

yüz nasıl temizlenir

Yüz temizliğinde hangi ürünler kullanılmalıdır?

Yüzünüzü sadece su ile yıkayabilirsiniz. Aynı zamanda sıvı sabunları, jelleri, nemlendirici katı sabunları da kullanabilirsiniz. Ancak bu ürünleri seçerken cilt tipinize göre doğru ürünü almanız önemlidir. Ayrıca aldığınız sabun veya jelin sabun yoğunluğu çok fazla ise cildinizi tahriş edebilir veya kurutabilir.

Yüz temizliği için doğru seçim ve kullanım şekli ile sabun ve jelleri kullanabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra temiz, sağlıklı bir cilt için temizlik losyonlarını kullanmanız da önerilir. Temizlik losyonları hassas ciltler ve kuru ciltler için oldukça etkili ve sağlıklı bir temizlik ürünüdür.

Yüzünüzü sabunlar, jeller veya temizlik losyonları ile temizledikten sonra kalıntılar için tonik kullanabilirsiniz. Tonik kullanımında da diğer cilt temizlik ürünlerinde olduğu gibi cildinizin tipine göre seçim oldukça önemlidir. Cilt tipinize uygun tonik satın aldıktan sonra toniği bir pamuk yardımıyla yüzünüzde dağıtın. Küçük ve nazik hareketlerle yüzünüzü silin. Tonik cildinizin gözeneklerini açacak, cildinizin temizlenmesini  ve nemlenmesini sağlayarak cildinize canlı bir görünüm kazandıracaktır.

Cilt temizliği için belirli periyotlarlasiyah nokta giderici ve temizlik maskeleri kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin kullanımında da cilt tipinize uygun olanı seçmeniz cilt sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

yüz nasıl temizlenmelidir

Yüz temizliğinin önemi

Yüz temizliğine önem vermezseniz cilt sağlığınızla ilgili sorunlar yaşayabilir, vücudunuzda çeşitli enfeksiyonlara maruz kalabilirsiniz. Cildinizi aşırı yıkamanız durumunda ise ciltteki yağ oranının düşeceğinden dolayı cildinizin kurulaşmasına neden olabilirsiniz.

Yüz nasıl temizlenmelidir, Yüz temizliğinde nelere dikkat edilmelidir cevaplamay çalıştık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir