İnstagram Fenomeni Zarif Hanım ile Röportaj

Categories Güncel Kadın BloglarıPosted on

Merhaba Nurfeza.com takipçileri, sizler için instagramdan tanıdığımız, harika bir profili olan, çekimleriyle ve altına düştüğü alıntılarla bizi mest eden, tatlı mı tatlı, ince ruhlu ve kendisinin de rumuzunda belli ettiği gibi Zarif bir hanımla sohbet ettik. Instagram fenomeni Zarif Hanım bu işe nasıl başlamış, çekimlerini nerelerde yapıyor, nasıl kitaplar okuyor, geniş kitleye hitap etmesinin sırrı ne, kendi hobileri ve onun yaşamından hayatın objektifi nasıl gözüküyor?

Eğer hala instagram kullanıcısı olduğunuz halde @zarifhanim profiline bakmadıysanız, anında bakmanızı şiddetle tavsiye ederim, çok şey kaçırıyor olabilirsiniz.

zarif hanım instagram röportajı

-Öncelikle neden “Zarif Hanım” ?

Facebook ve twitter hesabımda kullanıcı isminde ‘Hanım’ kelimesi geçiyordu, hoşuma gidiyordu, zarif buluyordum yani :) . İnstagramda ilk kullanıcı ismim ‘knvchfzhnm’ dı. Yani “Kaneviçeci Hafız Hanım”. Sonrasında değiştirmek istedim. Niçin Zarif Hanım ismini aldım bilmiyorum, kendime yakın hissettiğim için olmalı.

 

-İnstagramınızı ne zaman açtınız, açtığınızda böyle geniş bir kitleye hitap eden bir profil olacağını düşünüyor muydunuz?

-Yaklaşık bir sene önce açtım, hiç aklıma gelmemişti açıkçası böyle geniş bir kitleye hitap edeceğim.

 

-Başka sosyal medya hesabınızda var mı; blog, twitter, pinterest vs.?

-Sadece twitter ve instagram kullanıyorum. Twitter adresimde aynı rumuzla.

 

-Twitterda da instagram hesabınız gibi geniş bir kitleye mi hitap ediyorsunuz yoksa çevrenize yönelik mi?

-Twitterda çok az bir kitleye hitap etmekteyim, iki senedir aktif kullanıcıyım. Yalnızca edebi tweet paylaşıyorum, fotoğraflarımı ise yalnızca instagramda paylaşıyorum.

 

-Bu alanda instagram sayesinde tanıdık sizi, instagramda geniş bir kitleye hitap etmenizin hikayesi ve sırrı var mı?

-İlk olarak facebook hesabı açıp orada fotoğraflarımı paylaşıyordum, sonrasında instagram epey aktif kullanılan bir uygulama oldu. Belli bir süre sonra benimde merakımı celbetti ve bir süre önce açtım. Fotoğraf çekilmeyi çok seven bir insanım, fakat arka plan doğa olmalı benim için. Şuan yaşadığım şehir buna çok müsait. Fotoğraf çekmek ve çekilmek benim için hobi haline dönüştü bu şekilde.

 

-Fotoğraf çekilmenin hobileştiği bu güzel şehir hangisi?

-Isparta :)  .

 

-Güllerin şehri demek, bir fotoğrafınızın altında Isparta’ya İstanbul’dan taşındığınız yazıyor. İstanbul’da da bu uğraşlarınız var mıydı?

-20 yıl İstanbul’da yaşadım, bu süreçte birkaç sene kadar Isparta’da yaşadık ama yapamadık. İstanbul’dan sonra sakin bir şehir bizi epey zorlamıştı. Ama bir sene evvel tekrar dönüş yaptık Isparta’ya. Sanıyorum yakın zamanda da temelli İstanbul’a dönüş yapacağız, hayırlısı tabii. Bütün akrabalarım Isparta’da yaşıyor. İstanbul’da ablam var yalnızca, evli. İstanbul’da açıkçası pek fotoğraf ilgim yoktu. Üniversite hayatı vs. derken epey yoğun geçiyordu ve fotoğraflarım için asıl istediğim ortam İstanbul’da çok fazla yoktu. Belki de bu yüzden son bir senedir aktif olarak fotoğrafla ilgileniyorum. Isparta’yı seviyorum. İstanbul’dan sonra alıştım mı? , hayır. Tam olarak alışamadım, çok özlüyorum İstanbul’u. Nasipse ileriki hayatımı İstanbul’da sürdürmek istiyorum. İnşallah tabii.

 

-İstanbul’da fotoğraf çekilmeye devam edecek misiniz? Nereler olabilir mesela?

-Aslında ben daha fazla fotoğraf çekilen tarafım :) . Tabi ki devam ederim nasipse, en sevdiğim yerler arasında öncelikle adalar var diyebilirim.

 

-Fotoğraflarda oturduğunuz ev Isparta’da ki eviniz mi?

-Evet.

 

-Antika sever bir bayan mısınız? Yoksa sadece fotoğraflar için mi biriktiriyorsunuz?

-Antika sever değil, antika hayranı biriyim diyebilirim. İmkanım olduğunca almaya çalışıyorum, antika fotoğraf makinesi, eski kutular, eski kitaplar, antika takılar. Aklınıza gelebilecek her şey diyebilirim. Odamda her tarafta bir antika eşya muhakkak vardır.

 

-Bir antika toplayıcısı diyebiliriz sizin için. Aileniz böyle bir profile sahip olduğunuzu biliyor mu?

-Annem haberdar durumdan, pek memnun olduğunu söyleyemeyeceğim. Anlam veremiyor sadece, garip geliyor yani ona :) .

 

-Kanaviçeye nasıl başladınız?

-İnstagramda birkaç hesapta görmüştüm kanaviçeyi. Küçüklükten de yapmışlığım vardı biraz, hemen gerekli malzemeleri alıp başladım yapmaya. Yaklaşık 7-8 aydır işliyorum. İlk aylar bir sürü işleme birikti. Satışa sunmaya karar verdim, bayağı satış yaptım internet üzerinden. Hediye ettiklerimde oldu tabii.

 

-Hobinizi ticarete dökmek hoş olmalı, peki kanaviçe örneklerine nasıl karar veriyorsunuz, takip ettiğiniz dergi, site vs. var mı?

-Tabii, insan el emeğinin karşılığını alınca farklı oluyor gerçekten. Pinterestten faydalanıyorum şablonlar için. Genellikle arapça üzerine işlemeler yapmak beni mutlu ediyor.

 

-Arapça bilginiz var sanırım, rumuzunuzda ‘Hafız Hanım’ geçiyor. Akademik eğitiminiz bunun üzerine miydi?

-Arapça bilgim var. Avrupa İslam Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum.

 

-Ne tarz müzikler dinlersiniz, fotoğraflarınızda bahsettiğiniz müzikler tam olarak sizin zevkiniz mi?

-Evet kesinlikle; Evgeny Grinko, Mark Eliyahu, Anna Rf favorilerimden. Şarkı dinlemeye özen göstermeyen birisiyim ama dinlemek istediğimde de bu isimleri tercih ediyorum.

 

-Beğendiğiniz ve çaldığınız bir enstrüman var mı?

-Çaldığım enstrüman yok maalesef. Kanun, def, ney dinlemeyi seviyorum.

 

-Fotoğraflarınızın altındaki sözleri nasıl tercih ediyorsunuz?

-Genellikle fotoğraflarıma uygun sözler tercih etmeye çalışıyorum. Sevdiğim yazarlardan alıntılar; Cahit Zarifoğlu, Didem Madak, Cemal Süreya bir de Sabahattin Ali sevdiğim edebiyatçılardan.

 

-Takip ettiğiniz bir dergi var mı?

-Uzun bir süre Gençbeyin dergisini takip ettim, şuan takip ettiğim bir dergi yok.

 

-Fotoğraflarınızda daha çok giyimde elbise tercih ettiğiniz gözüküyor güncel hayatınızda da bu şekilde mi giyiniyorsunuz?

-Evet, otantik tarzı seviyorum.

 

-Özel dikim mi, takip ettiğiniz bir moda evi var mı?

-Hepsi hazır, takip ettiğim bir moda evi yok.

 

-Fotoğraflarınız profesyonel makineyle mi çekiliyor?

-Telefon ile çekiliyorum.

 

-Yüksel megapikselli bir kamera mı kullanıyorsunuz yoksa efektlerle mi bu çözünürlüğü yakalıyorsunuz?

-Megapikseli çok iyi, zaman zaman efektlerden de yardım alıyorum.

 

-Fotoğraflarınızda ellerinizdeki kına dikkat çekiyor. Günlük hayatta da kına kullanmayı sever misiniz?

-Evet çok seviyorum :) .

 

-Takip ettiğiniz profiller kadrajını beğendiğiniz kişiler mi, esinlendiğiniz ünlü fotoğrafçılar var mı?

-Kesinlikle, ama esinlendiğim kimse yok. Fotoğraflardaki kurgular bana ait.

 

-Dost kelamı diye bir link koymuşsunuz, bunun içeriği nedir?

-Dostkelamı sayfası bir dostumla ortak olarak açtığımız bir hesap. Fotoğrafları ayet ve hadislerle güzelleştirip paylaşım yapıyoruz.

 

-Son olarak okuyuculara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

-Tüm okuyuculara demek istediğim tek şey var, ruhunuzu Kuran-ı Kerim ile doyurun. Ve her zaman iyi niyetli olan taraf siz olun. Huzurunuz daim olsun.

 

Röportajımız burada son bulurken ben gerçekten bir fotoğrafçı ile değil harika bir insanla sohbet ettim. Her kelimesinde samimiyeti bulduğumuz Zarif Hanım’a çok teşekkür ediyorum. Umarım profilinde bizler için daha nice güzel fotoğraflar, müzikler ve yazılar paylaşır. Büyük bir keyifle profilini takipte kalacağımız Zarif Hanım’ın fotoğraflarını alıp hiçbir yerde kullanmayalım lütfen. Kendisi buna razı değil, bizde değiliz. Sanat sanatçıya ait kalmalı. Rabbim bu Zarif Hanım’ın ve takipçilerimizin yolunu açık etsin. Keyifli okumalar…

Editör: İrem YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir