Zayıflamaya yardımcı olan baharat ve bitkiler

Categories DiyetPosted on

Doğada sağlıkla ilgili her alanda olduğu gibi zayıflama ve kilo verme içinde mucizevi bitkiler var. Kilo vermeyi sağlayan bitki ve baharatları yazımızda derledik… Bu yazımızda zayıflamaya yardımcı olan bitkiler nelerdir, zayıflamaya yardımcı olan baharatlar nelerdir sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.

Biberiye Çayı Zayıflatırmı

biberiye zayiflama

Biberiye bitkisinin yağ metabolizması üzerinde çok büyük etkisi bulunmaktadır, vücut ısısını artırarak kan dolaşımını daha da hızlı hale getirmektedir. Ayrıca biberiye bitkisinin yapraklarında bulunan A, B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E ve K vitaminleri sayesinde vücudun enerji kazanmasını sağlayarak fazladan enerji sağlar ve bu enerji ile daha fazla kalori almanızı önleyebilir.

Biberiye bitkisinin vücutta kullanımı için genellikle yapraklarından çay yapılıp içilir. Biberiye çayını hazırlamak için 1 çay kaşığı kadar kurutulmuş biberiye yaprağını 1 su bardağı suya atıp 10 dakika kaynatın ve daha sonra 10 dakika dinlenmeye bırakın.

Karanfilin Zayıflamaya Faydaları

karanfil zayiflama

Karanfil tomurcukları vücuttaki toksinlerin atılmasına ve ödemlerin söktürülmesine yardımcı olarak incelmeyi sağlar. Karanfil tomurcuklarının kaynatılması şeklinde kullanılabilir.

Kekik Çayı ile Zayıflama

kekik diyeti

Kekik, zayıflamak için en çok kullanılan ve en iyi etkiye sahip bitkilerden bir tanesidir. Genellikle kaynatılıp çay yapılarak kullanılan kekik hazmı kolaylaştırır, bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar, vücudu canlandırır ve su ile birlikte karıştırılıp kullanıldığında yağ yakımına yardımcı olur.

Kekik çayını hazırlamak için doğal kekik yapraklarını sıcak suda kaynatmanız yeterli.

Pul Biber Zayıflatıyor!

kirmızı pulbiber

Vücut metabolizmasını canlandırma ve yağ yakma etkisi vardır ancak bazı bünyelerde iştah açma etkisi de bulunmaktadır. Dünya sağlık örgütünün sağlık tavsiyelerinde vücuttaki yağ depolarını yok etmek için kullanılan bitkisel ürünler arasında pul biber de yer almaktadır.

Sivri Biber Faydaları ve Zayıflamaya Etkisi

yeşil sivri biber faydaları

Sivri biber, vücudun metabolizma hızını yükseltmesi ve yiyeceklerin hazmını kolaylaştırması sayesinde zayıflamaya yardımcı olan bir doğal ürün niteliğinde. Ayrıca sivri biber, birçok diyet türünde yardımcı besin olarak da kullanılmaktadır.

Zencefil Çayı ile Zayıflama

zencefil bitkisi 

Zencefil, sindirime yardımcı olan, iştah azaltan ve vücuda enerji veren kalori değeri çok düşük (kalori değeri olmadığı dahi söyleniyor) bir bitkidir. Aynı zamanda bağışıklığı da güçlendirir ve zayıflama esnasında vücuda direnç verir.

Zencefilin vücutta kullanımı için genellikle yapraklarından çay yapılıp içilir. Zencefil çayını hazırlamak için 1 tatlı kaşığı toz zencefili 1 fincan suya atıp 8-10 dakika kadar kaynatıp içebilirsiniz. Dilerseniz içerisinde limon sıkabilir, bal ekleyebilirsiniz.

Zerdeçal Çayı Nasıl Yapılır, Fayda ve Zararları Nelerdir? 

zerdaçal resmi

Sofralarda genellikle baharat olarak kullanılan zerdeçal, bağışıklık ve sindirim sistemlerini koruyup vücut direncini artırır. Zayıflama ve yağ yakma konusunda da sağlığa yardımcı ek bir baharat olan zerdeçal toz şeklinde, suya karıştırılarak ve çay şeklinde yapılarak alınabilir. Toz şeklinde kullanmak için yemeklerle birlikte 1 çay kaşığı kadar alabilirsiniz. Zerdeçal çayı hazırlamak için yine 1 çay kaşığı zerdeçalı 1 fincan suyun içine atıp 15 dakika kadar karıştırdıktan sonra sıvıyı süzün, isteğinize göre içine limon ve bal ekleyin ve için. Günde 1-2 bardak zerdeçal çayı içebilirsiniz ancak daha fazlası tavsiye edilmez. Aşırı zerdeçal tüketimi sağlığınız açısından tehlikelere yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir